Hekim | Konular | Kitaplar

Merkezi Hastane Randevu Sistemi'yle ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'yle ilgili iddialar konusunda, ''Hizmetin büyüklüğü ve yaygınlığı düşünüldüğünde, suistimal çabalarının çok küçük miktarda kaldığını, buna rağmen her türlü önlemin alınmaya devam edileceğini'' bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan, ''İnternet kafeye para vermeden hastane kapısından girmek zor'' haberi üzerine yazılı açıklama yapıldı.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi'nin (MHRS) vatandaşların bekleme sürelerini azaltmak ve daha planlı bir hizmet sunabilmek için geliştirilen ve teşvik edilen bir hizmet olduğu belirtilen açıklamada, randevu almadan başvuran hastalara da muayene hizmeti verilmeye devam edildiği bildirildi.

-''Kastı aşmış haksız bir ifade''-

Sistemle günlük ortalama 150-200 bin arasında vatandaşın muayene randevusu aldığı ve bu sayının hastanelerde muayene olan günlük 600 bine yakın hastanın yüzde 25-30'unu oluşturduğu ifade edilen açıklamada, ''Yüz binlerce vatandaşımız randevulu veya randevusuz muayene olabiliyor ve aldığı hizmetten memnuniyetini çeşitli vesilelerle belirtiyor iken, 'internet kafeye para vermeden hastane kapısından girmek zor' şeklindeki ifade kastı aşmış haksız bir ifadedir'' değerlendirmesi yapıldı.

-''Her türlü önlem alınıyor''-

MHRS'yi kullanan vatandaşların halen yüzde 54'ünün ALO 182 hattını arayarak, yüzde 46'sının ise internet üzerinden kendi şifrelerini kullanarak bizzat randevularını aldığı, internet kafe veya benzeri başka birine ihtiyaç duymadığı belirtilerek, şunlara dikkat çekildi:

''Her gün on binlerce vatandaşımız sorunsuz bir şekilde randevusunu istediği yöntemi kullanarak alabilirken, sistemi çeşitli yollarla suistimal edenler, haberde adeta tüm sistemi ele geçirmiş gibi lanse edilmiştir. Bu durum gerçeği yansıtmamaktadır.

Çeşitli suistimal denemeleri bakanlığımızca sürekli izlenmekte olup gerekli önlemler alınmış ve alınmaktadır. Bunlar arasında teknik sistemler ile takip ve tespit etmek, gerektiğinde adli makamlara suç duyurusunda bulunmak ve faillerinin aynı eylemleri tekrarlamasını önlemek gibi çeşitli önlemler bulunmaktadır. Hizmetin büyüklüğü ve yaygınlığı düşünüldüğünde, suistimal çabaları çok küçük miktarda kalmaktadır. Buna rağmen Bakanlığımız, her türlü önlemi almaya devam edecektir.''

Açıklamada, vatandaşlara, diğer hastaların haklarını gasp eden bu tür odaklara başvurmamaları, gördükleri uygulamaları ve konuyla ilgili diğer tüm sorunlarını ALO 184 hattına bildirerek gerekli işlemleri yapmada yardımcı olmaları çağrısında bulunuldu.